вторник, 27 ноември 2012 г.

"Желанията на душата" - традиционни концепции на ирокезите за сакралното значение на сънищата.

                              

    "Желанията на душата" - традиционни концепции на ирокезите за сакралното значение на сънищата. -
     Откъс от лекцията, която бе част от програмата на третото издание на Международния фестивал на етнографския филм, провел се в София от 13-19.11.2012

понеделник, 12 ноември 2012 г.

Песни и танци на народите- утре от 20:00 ч


      

Утре (13.11.Вторник) ще изпълним традиционни песни и танци от различни народи на Америка - Лакота, Ирокези, Микмак, Омаха, Шайен, Абенаки и др. Събитието е част от Международния фестивал на етнографския филм и ще се проведе във фоайето на историческия факултет на СУ "Климент Охридски" от 20:00 часа. Всички почитатели на племенните култури са добре дошли! Входът е свободен и отворен за всички...
     Тържеството ще завърши с масово жертвоприношение на провалили се на изпитите студенти от факултета. Ще бъде повече от грандиозно :):):)

четвъртък, 8 ноември 2012 г.

Международен фестивал на етнографския филм



     Имам удоволствието да ви съобщя, че до няколко дни стартира Международния фестивал на етнографското кино, на който ни очакват множество интересни събития. Една от главните теми е именно коренните американски народи на Северна Америка.

      С Българското индианско общество "Орловият кръг" ще се включим в изнасянето на лекции, представянето на песни и танци, провеждането на урокшопове, традиционно разказване на истории и изложба на традиционни предмети. Ще има и редица интересни филми на индианска тематика, сред които  откъси от Native Spirit: The Sun Dance way на Майкъл Фиджералд и документални филми на Асен Баликси върху инуитския бит и култура. Поканени са и видни антрополози, етнографи и изследователи от чужбина, които ще изнасят лекции, свои прожекции и семинари.


Програмата

Вторник 13.11.2012
Нова конферентна зала на СУ “Св. Кл. Охридски” 

15.00 Майсторски клас на режисьора Йордан Тодоров

18.00 Културно-географски региони в Северна Америка – лекция на Димитър Венков от Българско индианско общество „Орловият кръг”

19.00 Indians Like Us / Франция / 2010 / 55 мин. / режисьор: Силви Жакюман

Фоайе на ИФ в СУ “Св. Кл. Охридски”

20.00 Традиционни индиански песни и танци представени от Българско индианско общество „Орловият кръг”

Сряда / 14.11.2012
Национален етнографски музей

12.00 Откриване на изложбата Традиционни индиански предмети, направени от членове на Българско индианско общество „Орловият кръг”, придружена от фотографии на Едуард Ш. Къртис от началото на XX век

12.00 Кукеров ден / България / 1985 / 53 мин. / режисьор: Валерия Фол

13.00 Furmani / Хърватска / 2007 / 28 мин. / режисьор: Расим Каралич

13.30 Mišina / Хърватска / 2011 / 14 мин. / режисьор: Крешимир Лендич

13.45 The night of the dead / Хърватска / 2011 / 28 мин. / режисьор: Бранко Иштванчич

14.15 – 14.45 Пауза

14.45 Trials, Tribulations and Sustainable Growth of a Cock / Черна гора / 2011 / 20 мин. / режисьор: Владимир Перович

15.05 Hunger / Сърбия / 2011 / 14 мин. / режисьор: Гордана Симонович – Велкович, Драгица Павлов Кръстич

15.20 Писаните булки не плачат / България / 2012 / 28 мин. / режисьор: Стоян Радулов

15.50 Духът на Сурва / България / 2012 / 26 мин. / режисьор: Симеон Мильов

Нова конферентна зала на СУ “Св. Кл. Охридски”

17.00 The Way to Sundance / Швейцария / 2010 / 49 мин. / режисьор: Мигел Беше, Урсина Мюре

18.00 Indie / България / 2012 / 7 мин. / режисьор: Диана Стойкова

18.10 Желанията на душата – сакралното значение на сънищата в традиционните представи на ирокезите – лекция на Николай Янков от Българско индианско общество „Орловият кръг”

19.30 The People of the Caribou / видео презентация с фотографии на Дедеда Уайт / Канада / 7 мин.

19.40 Представяне на печатни издания на Българско индианско общество „Орловият кръг”

20.00 Married at the Mall / САЩ / 2002 / 48 мин. / режисьор: Мелъди Гилбърт

Четвъртък / 15.11.2012
Национален етнографски музей

12.00 Гергьовден при гораните в Албания /  България / 2012 / 30 мин. / режисьор: Екатерина Минкова

12.30 Наше село ести Бобощица / България / 2012 / 30 мин. / режисьор: Екатерина Минкова

13.20 Rusalje are Falling to Oblivion / Сърбия / 2008 / 12 мин. / режисьор: Любомир Секулич

13.35 The Bench on the Porch / Сърбия / 2012 / 20 мин. / режисьор: Каменко Катич

14.00 – 14.20 Пауза

14.20 Balkan’s Digest / Албания, Румъния / 2009 / 27 мин. / режисьор: Йонут Питуреску

14.50 Forsaken Paths / Турция / 2006 / 36 мин. / режисьор: Риа Арзу Коксал

15.25 Приказка за светци, грешници и музиканти / България / 2009 / 40 мин. / режисьор: Добри Добрев – Кискинов

16.10 Невидяното Поломие / България / 2012 / 28 мин. / режисьор: Димитър Липовански

Нова конферентна зала на СУ “Св. Кл. Охридски”

14.00 Лекция на Сара Елдер (САЩ)

16.00 Майсторски клас на Сара Елдер (САЩ)

18.00 Сънувам старци / България / 2010 / 26 мин. / режисьор: Адела Пеева

18.50 The Caviar Connection / Сърбия, САЩ / 2008 / 58 мин. / режисьор: Драган Николич

20.00 Twelve Neighbours / Гърция / 2009 / 52 мин. / режисьор: Мариана Економу

20.55 Dustball / Индия / 2012 / 9 мин. / режисьор: Фейсал Рахман

Петък / 16.11.2012
Национален етнографски музей

10.00 Истории с паметници / България / 2009 / 59 мин. / режисьор: Ивайло Дичев, Красимир Терзиев

11.15 Looking at Themselves – Babaluda Luda / Румъния / 2011 / 34 мин. / режисьор: Михай Андрей Леха

11.50 Младежки визуални проекти: Презентации на студенти и млади учени, работещи в полето на хуманитарните науки и визуалните изследвания

14.00 Експедиции: Презентации на учени и изследователи, работещи в полето на хуманитарните науки и визуалните изследвания

Аулата на СУ “Св. Кл. Охридски”

18.00 Представяне на филми от поредицата Alaskan Eskimo на Сара Елдер (САЩ)

18.15 At the Time of Whaling / САЩ / 1974 / 20 мин. / режисьор: Сара Елдер, Ленард Камерлинк

18.40 The Drums of Winter / САЩ / 1988 / 90 мин. / режисьор: Сара Елдер, Ленард Камерлинк

20.15 From the First People / САЩ / 1977 / 45 мин. / режисьор: Сара Елдер, Ленард Камерлинк

Събота / 17.11.2012
Национален етнографски музей

10.00 Демонстрации на индиански приложни изкуства и занаяти – техники и значения на бродирането с мъниста в индианските традиции, изработване на сънохващачи и др. с Видена Георгиева, Виктория Андонова, Мирослав Георгиев, Иво Данчев от Българско индианско общество „Орловият кръг”

65-та аудитория на СУ “Св. Кл. Охридски”

11.00 Смили се над мен, за да може народът ми да живее - Танцът на Слънцето като център на вярванията, религиозните практики и изграждането на сакрално пространство при лакота и други индиански народи от Големите равнини – лекция на Любомир Кюмюрджиев от Българско индианско общество „Орловият кръг”, придружена с кадри от филма Native Spirit: Sun Dance Way (2006 – 2007), режисьор: Майкъл О. Фицджералд

13.00 – 13.30 Пауза

13.30 Представяне на Тимъти Аш и Джон Маршъл от Сара Елдер

13.45 The Hunters / САЩ / 1957 / 72 мин. / режисьор: Джон Маршъл

15.00 N!ai, The Story of a !Kung Woman / САЩ / 1980 / 59 мин. / режисьор: Джон Маршъл

16.00 – 16.30 Пауза

16.30 Yanomamo: A Multidisciplinary Study / САЩ / 1968 / 45 мин. / режисьор: Джеймс Нийл, Тимъти Аш, Наполеон Шаньон

17.15 Magical Death / САЩ / 1973 / 29 мин. / режисьор: Наполеон Шаньон

17.45 A Father Washes His Children / САЩ / 1974 / 15 мин. / режисьор:Тимъти Аш, Наполеон Шаньон

18.00 Bride Service / САЩ / 1975 / 10 мин. / режисьор: Тимъти Аш, Наполеон Шаньон

18.10 – 18.30 Пауза

18.30 Коридор N8 / България / 2008 / 60 мин. / режисьор: Борис Десподов

19.45 Дълбоко виолетово / България / 2003 / 7 мин. / режисьор: Иглика Трифонова

20.00 Град на мечти / България / 2011 / 75 мин. / режисьор: Светослав Драганов

Неделя / 18.11.2012
Аулата на СУ “Св. Кл. Охридски”

10.00 Когато Земята се тресе, хвани се за Небето“ – историите, които ме вдъхновят по Червения път – традиционен сторитейлинг на Николай Янков от Българско индианско общество „Орловият кръг”

11.00 Някои аспекти на социалната организация на племената от Големите равнини – лекция на Иван Войнов от Българско индианско общество „Орловият кръг”

12.00 „Визионерски вярвания и практики в традиционната култура на индианците от Големите равнини” – лекция на Валентин Валентинов от Българско индианско общество „Орловият кръг”

13.00 – 13.30 Пауза

13.30 Dead Birds / САЩ / 1964 / 83 мин. / режисьор: Робърт Гарднър

14.55 Rivers of Sand / САЩ / 1973 / 85 мин. / режисьор: Робърт Гарднър

16.20 – 16.40 Пауза

16.40 Sons of Haji Omar / Канада / 1978 / 58 мин. / антрополог: Асен Баликси, режисьор: Дейвид Нюман

17.40 At the Caribou Crossing Place / Канада / 1967 / 59 мин. / режисьор: Асен Баликси

18.40 – 19.00 Пауза

19.00 Голешово / България / 2008 / 34 мин. / режисьор: Илиян Метев

20.00 Посветените на огъня / България / 2005 / 60 мин. / режисьор: Васил Къркеланов

Понеделник / 19.11.2012
Аулата на СУ “Св. Кл. Охридски”

18.00 Сънувам музика / България / 1983 / 43 мин. / режисьор: Анри Кулев

18.45 Душевно / България / 2006 / 57 мин. / режисьор: Анри Кулев

20.00 Нощ над града / България / 2009 / 45 мин. / режисьор: Ирена Даскалова